Z oblastního mistrovství v hale přivezl Váchal bronzovou medaili


Praha – Stromovka – Atletická hala Otakara Jandery hostila v sobotu 21. ledna společný krajský přebor atletů Plzeňského a Jihočeského kraje. Na oblastním mistrovství se bojovalo o medaile v kategoriích mužů, žen, juniorů, juniorek a dorostu. V pražské Stromovce reprezentovalo atletický oddíl Mílaři Domažlice duo David Štefek a Ondřej Váchal.

Jako první se z „našich“ atletů do boje pustil David Štefek. V letošním roce přechází loňský stříbrný medailista z MČR dorostenců na dráze do juniorské kategorie. Atlet, jehož nejsilnější disciplínou je 800 metrů, si ale premiérový start mezi juniory připsal v závodě na 400 metrů. David startoval ve čtvrtém rozběhu v první dráze a tak nemusel řešit mnohdy nebezpečný seběh po prvním okruhu. V tom ale začal příliš volně a v druhém kole se již nedokázal dostat na konečné první místo v rozběhu. I přesto při premiéře na halové čtyřstovce zaznamenal solidní výkon 52,47s, když tímto časem zaostal o necelou sekundu za venkovním rekordem. V celkovém součtu časů ze všech rozběhů obsadil v krajské konkurenci hezké šesté místo. V další fázi halové sezóny se pokusí o kvalitní výkon na své hlavní trati.

Na startovní čáru závodu na 1500 metrů se postavilo třináct borců, mezi kterými si zálusk na cenný kov dělal i Ondřej Váchal. Hned od začátku závodu se role vodiče ujal plzeňský Beran, který rozbíhal na metu 800 metrů tempo oddílovým kolegům Bohmannovi a Štěpáníkovi. Ondra se nenechal „vybláznit“ a v závodě na sedm a půl okruhů ( v hale je dvousetmetrový ovál) si běžel na čtvrtém místě vlastní tempo. „ Kluci rozbíhali na čas někde kolem čtyř minut, což by pro mě v současné době bylo moc rychlé, proto jsem začal opatrněji a vyplatilo se. Závod jsem nepřepálil a tak zbyly síly i na závěrečný finiš,“popsal zvolenou taktiku Váchal. Ten mezičasem na 500 metrů probíhal za 1:22 a na kilometru byl za 2:48. Poté se již závodilo na „krev“ a Ondra sváděl dlouhý a nakonec neúspěšný finiš s juniorem Škrdletou, který se celý závod „vyvážel“ za domažlickým Mílařem. Ondra využil toho, že závěr byl opravdu svižný a díky zrychlení v posledním okruhu se zhruba patnáct metrů před cílem přehnal přes Štěpáníka, který doplatil na zběsilé tempo zpočátku závodu. V nervydrásajicím závěru tak dvaadvacetiletý mílař obhájil bronzovou medaili z loňského oblastního mistrovství. Kromě obhajoby cenného kovu si vylepšil halový osobní rekord, který má nyní hodnotu 4:11,24. Vítězný Bohmann zastavil časomíru na hodnotě 4:07,50.

Přestože současné klimatické podmínky atletům moc nepřejí, lze očekávat, že se domažličtí Mílaři představí na některých z nadcházejících závodů. Nejpravděpodobnější je start na Přeborech Prahy, které se konají o prvním únorovém víkendu.

Ondřej Váchal