Na Hvězdném házení se přepisovaly rekordy


Na Hvězdném házení se přepisovaly rekordy

Domažlice –  Čtyři nové rekordy mítinku, galapředstavení koulaře Staňka, zahraniční vítězové v oštěpu či disku nebo vyrovnané běžecké souboje. Nejen to nabídl v neděli 1. září 12. ročník Hvězdného házení na Chodsku a 10. ročník Memoriálu Jana Mazance. Co se týče kvality obsazení disciplín se jednalo o jeden z nejvydařenějších ročníků mezinárodního atletického mítinku, který Seky team s pořádajícím oddílem Mílaři Domažlice zorganizoval.

 

REKORDNÍ KOULE

Zejména vrhačské disiplíny měly špičkovou kvalitu a velice rád se do koulařského sektoru vrátil loňský vítěz a český rekordman Tomáš Staněk. Před rokem si chválil podporu fanoušků a ty zvedl ze sedadel i letos, když hned prvním pokusem překonal vlastní rekord mítinku a zaznamenal výkon 21,24m. Ve čtvrté sérii pokusů poslal 7,26kg těžké náčiní dokonce do vzdálenosti 21,67m, čímž si o 37 centimetrů zlepšil sezonní maximum a zároveň o půl metru vylepšil rekord mítinku i stadionu.

„Jsem moc rád, že forma graduje. V Domažlicích to mám moc rád, byl jsem zde u Davida Sekeráka na letním soustředění a kruh mi zde opravdu sedí. Věřím, že to nejlepší ještě přijde a děkuji fanouškům, kteří nás sem dorazili podpořit,“ zdravil a děkoval divákům reprezentant Dukly Prahy, kterého čeká finále Diamantové ligy v Bruselu a MS v katarském Doha.

Druhý Ukrajinec Ihor Musiyenko poslal kouli do vzdálenosti 18,65m a ve vyrovnaném souboji předčil dalšího „Dukláka“ Ladislava Prášila (18,39m). Rekord mítinku se přepisoval i mezi ženami, kde dominovala Markéta Červenková z USK Praha, když její nejdelší pokus měřil 17,14 metru.

INDICKÁ OŠTĚPAŘSKÁ SHOW

Atraktivní podívanou přinesly soutěže v oštěpu, které obstarávají tradiční vrchol mítinku. Zazářily  především akvizice z Indie. Mezi ženami se radovala Annu Raniová, když jí triumf vynesl pokus ze třetí série (61,79m). Velkou radost řediteli mítinku Sekerákovi udělala stříbrná Japonka Haruka Kitaguchi. Ta se pod jeho vedením připravuje na blížící se světový šampionát a v Domažlicích si druhé místo vysloužila až hodem dlouhým 60,64m z poslední série. Ve vyrovnané soutěži skončila třetí maďarská závodnice Réka Szilágyi (59,57m). Nejlepší z tuzemských závodnic byla šestá Martina Píšová z Dukly Praha (49,78m).

Indického vítěze mělo i mužské oštěpařské klání. Triumfoval Shivpal Singh, který v první sérii zaznamenal 76,48m. Za ním se pořadí měnilo každým pokusem a druhou pozici vybojoval až posledním pokusem borec z Lotyšska Patriks Gailums (75,27m) před polskou dvojicí Lukaszem Grzesczukem a Mateuszem Kwasniewskim. Oba v boji o bronz nakonec dělily pouhé čtyři centimetry ve prospěch prvně jmenovaného s výkonem 74,88m. Nejlepším českým závodníkem byl pátý Petr Frydrych s výkonem 73,79m. Reprezentant Dukly Praha měl na stadionu plno fanoušků z Klatov z řad diváků i samotných závodníků, protože v tomto klubu s atletikou začínal. Vítězem v kategorii do 22 let byl Radek Jůda ze Škody Plzeň, když předvedl hod daleký 66,13m. Solidní výkony předváděly i junioři a dorostenci, kteří jsou zařazeni ve Sportovním centru mládeže.

DISK PRO FAVORITY

Rekordy se přepisovaly i u diskařů, kde se snažil Tomáš Voňavka z A.C. TEPO Kladno zaútočit na elitní trojici, ale výkonem 59,96m skončil čtvrtý. Navíc přišel i o rekord mítinku, protože se v Domažlicích blýsknul Bartlomiej Stój z Polska, když dvoukilové náčiní poslal až na hodnotu 63,60m. I druhé místo bral cizinec a to Slovinec Kristjan Čeh, když v páté sérii předvedl 61,93m. Bronz zbyl na českého šampiona Marka Bártu z PSK Olymp Praha za výkon 60,86m. S o 250 gramů lehčím diskem super výkony předvedlo i juniorské bratrské duo Forejtů. V mini souboji zvítězil Jakub (61,56m) před Michalem (61m). Roli favoritky a české diskařské jedničky potvrdila Eliška Staňková z A.C. TEPO Kladno, když zvítězila výkonem 57,89m.

Organizátoři potěšili i kladiváře, když letošní novinkou byla jejich předsunutá soutěž na vrhačském hřišti na Sokolišti. Mužský závod ovládl Miroslav Pavlíček z Kladna výkonem 65,96m a  v soutěži žen zvítězila Kateřina Skypalová z USK Praha výkonem 62,72m a o 60 centimetrů před zkušenou Lenkou Valešovou ze Škody Plzně, která má blízký vztah k Domažlicím a občas zde i trénuje.

 

JAMAJSKÝ BLESK

Velké věci se děly i na dráze. V memoriálové disciplíně se divákům chtěl ukázat Jamajčan Terry Thomas. Což se mu povedlo dokonale. Soupeřům v běhu na 400 metrů nedal šanci a zvítězil v novém rekordu mítinku i stadionu 46,42s, čímž o 15 setin překonal dřívější maximum Pavla Masláka. Diváci jeho výkon bouřlivě ocenili a usměvavý čtvrtkař se stihl i vyfotit s nadšenými fanynkami a sportovci.

Hned dvakrát si ovace publika užívala Kolumbijka Melissa Gonzalesová, která suverenně zvítězila na netradiční trati 200m překážek výkonem 27,48s a poté se radovala i na 300m, kterou prolétla v čase 37,95s. Zdatně s ní držela krok Martina Hofmanová z USK Praha, v cíli za 38,18s. Dvoustovku překážek mužů vyhrál ve vyloženě slávistickém rozběhu a čase 24,01s Matěj Mach.

Na své si přišli i milovníci běžeckých disciplín. Ve vložených závodech dětí a mládeže hráli hlavní roli členové pořadajícího oddílu a borci ze Škody Plzeň, kteří absolvovali běhy na 150, 300 a 600 metrů.

Nejdelší běžeckou disciplínou dne byl běh mužů na 3000 metrů. V něm roli favorita potvrdil Roman Budil z Atletiky Písek, který si stupňovaným tempem doběhl pro vítězství v čase 8:42,19. Bronzového medailistu z letošního republikového šampionátu na stupně vítězů doprovodili stříbrný Štěpán Kuriš z ASK Slavia Praha a na třetím místě finišující David Bohmann z AK Škoda Plzeň.

Na další nemistrovské, ale o to atraktivnější trati 1000 metrů se domažlickým divákům představila česká reprezentantka Diana Mezuliáníková. Po úvodním vyčkávání elitní mílařka z PSK Olympu Praha v závěrečném okruhu zrychlila a pohodlně zvítězila v čase 2:53,23 před dvojicí z ASK Slavie Praha Annou Šimkovou a Anežkou Kopeckou.

U mužů se jednalo o vyrovnanější bitvu, kde se vláček deseti středotraťařů po volnější úvodní čtyřstovce naplno rozjel a srdnatě bojoval. Nejvíce sil měl nakonec slávista Jakub Hofta, který cílem prolétl v čase 2:31,77. Těsný souboj o druhé místo nakonec lépe vyzněl pro kladenského Jana Šmída před Vlastimilem Šroubkem z plzeňské Škodovky. Čest pořádajícího oddílu hájil na pátém místě Ondřej Váchal a premiérový start mezi dospělými si odbyl jeho oddílový kolega Albert Skala.

Závěr akce už se nesl v pohodovém a nostalgickém duchu.

Na tragicky zesnulého atleta Jana Mazance se v neděli v Domažlicích vzpomínalo hned několikrát. Dvakrát na dráze. Poprvé, když si udělali čas atleti a kamarádi z jeho aktivní kariéry Tomáš Šleis, Martin Weber, Vladimír Švarc a Jakub Šauer a absolvovali běh na 300 metrů. Podruhé, když pak čestné kolečko absolvovali všichni aktéři nedělní akce.

„Těší mě, že se akce vydařila. K vidění byly výborné výkony, což diváci ocenili. Každopádně by nás těšila daleko větší návštěva, i tak si myslím, že jsme si to všichni řádně užili a ukázali, že se v Domažlicích umí udělat kvalitní mítink,“ zhodnotil ředitel akce David Sekerák.

Následovalo slavnostní vyhlášení a poděkování všem aktérum vydařené akce. Letošní Hvězdné házení snášelo v určitých fázích parametry Diamantové ligy a je tak otázkou, co nabídne příště.

 

Ondřej Váchal