O vítězi rozhodly centimetry


O vítězi Hvězdného házení rozhodly centimetry

 

Napínavou podívanou připravili divákům na závěr pátečního Hvězdného házení na Chodsku nejlepší čeští oštěpaři Vítězslav Veselý a Petr Frydrych. O vítězství prvně jmenovaného nakonec rozhodly čtyři centimetry!

 

Domažlická Střelnice viděla nejprve dlouhý hod v podání nové naděje českého oštěpu Jaroslava Jílka. Atlet pardubické Hvězdy poslal hned prvním pokusem náčiní do vzdálenosti 76,62 m. Ve druhém kole přispěchal s odpovědí Veselý, oštěp o váze 800 g poslal těsně pod osmdesátimetrovou hranici. Tu ve třetí sérii výkonem 81,68 m překonal klatovský rodák Frydrych, který přijel do Domažlic obhajovat loňské prvenství. Poté se oštěpu opět chopil Veselý a stadion byl svědkem vítězného hodu delšího o čtyři centimetry – 81,72 m.

Ve zbylých třech sériích už sám sebe překonal jen Jílek, který roční snažení o osmdesát metrů završil v Domažlicích výkonem 81,45 m. „Snažil jsem se o to celý rok. Povedlo se to až tady, posledním hodem sezony, ale hlavní je, že to přišlo. Na kluky přede mnou to sice nestačilo, alespoň mám motivaci. Jsem maximálně spokojený, na Domažlice budu mít dobré vzpomínky,“ liboval si Jílek. Není divu, ´osobák´ si vylepšil o metr a tři čtvrtě!

Na vítězi oštěpařské soutěže byla znát únava z náročné sezony. „Dnešní závod je pro mě úplně posledním po velmi náročné sezoně. Je konec sezony, navíc jsem měl před závodem nějaké problémy se zády, takže jsem se snažil na to jít zlehka, abych se ještě nezranil. Ale závod to byl pěkný, Jarda si dal osobák, takže super. Myslím, že i pro diváky to musela být pěkná podívaná,“ uvedl vítězný Veselý.

Mezi ženami vyhrála výkonem 53,70 m vítkovická Nikola Ogrodníková. Druhé Jarmile Jurkovičové z pražského Olympu na ni scházely dva metry. Domácí Pavla Vozárová hájící barvy ASK Slavia Praha skončila hodem 47,98 m třetí.

Souboj oštěpařských titánů z pražské Dukly ale zdaleka nebyl jediným, co při 8. ročníku Hvězdného házení stálo za pozornost. Až v Domažlicích totiž padl nejlepší letošní český výkon v disku. Postaral se o to obhájce loňského vítězství a držitel rekordu stadionu Tomáš Voňavka z A. C. TEPO Kladno. Dva kilogramy vážící náčiní poslal třiasedmdesát centimetrů za šedesátimetrovou hranici. Rekordních 62,10 m, jimiž vyhrál vloni, zůstalo nepřekonáno. Ženský disk (1 kg) s přehledem vyhrála Voňavkova oddílová kolegyně, letošní mistryně republiky Eliška Staňková.

´Pardubická hvězda´ Jana Kárníková si po nepovedeném disku spravila chuť v koulařském sektoru na protilehlé straně stadionu, kde vyhrála výkonem 15,24 m. Mezi muži byl favoritem mistr republiky Martin Novák z AK Olomouc, nakonec však nestačil na turnovského Jaromíra Mazgala, který sedm set dvacet šest deka ´železa´ vrhl až k devatenácti metrům (18,96 m).

Kromě technických disciplín došlo i na četné běžecké disciplíny. Vylepšit svůj loňský rekord (08:16,21) v běhu na 3000 m se pokusil Keňan Kibet Rop, ale časomíra v cíli ukázala ´jen´ 08:16.80. Komu se podařilo rekord stadionu pokořit, byl brněnský Martin Juránek. Dvě stě metrů překážek zvládl za 23,77! Podobně si v běhu na 1000 m počínala i Maďarka Zita Kacser, která posunula rekord stadionu na novou hodnotu – 2:50.47. Mezi muži na stejné distanci měla domažlická atletika velké zastoupení, nejlépe skončil Ondřej Váchal z Mílařů Domažlice na čtvrtém místě.

Kytice položená do první dráhy předznamenala tradiční Memoriál Jana Mazance. ´Čtyřstovku´ nakonec vyhrál staroboleslavský Jakub Veselý (48,89). Na tragicky zesnulého atleta, který to z Nové Vsi pílí dotáhl až do reprezentace, se pak vzpomínalo ještě jednou, při závěrečném čestném kolečku, které absolvovali všichni přítomní sportovci spolu s diváky.

Podle ohlasů sportovců i diváků se jedna z atletických událostí roku vydařila. „Viděli jsme nejlepší letošní výkon v disku, napínavé to bylo v oštěpu, stadion má pár nových rekordů. Samozřejmě po organizační stránce je pořád co zlepšovat, ale celkově se akce povedla. Vyšlo nám počasí, doprovodný program přilákal hodně dětí, za což jsem rád,“ hodnotil hlavní organizátor mítinku David Sekerák před večerní oslavou konce sezony atletů, na kterou bylo připraveno dvanáct kilogramů tradičního tataráku.

 

Václav Tauer