Mílaři myslí na budoucnost


Atletický oddíl Mílaři Domažlice netvoří pouze mládež ve věku 16 let a více, ale nedílnou součástí běžeckého klubu je i zastoupení dětí a přípravky. Během letošního roku se atletická základna mílařských atletů značně rozšířila a s tím souvisí i zvýšený počet trenérů pro mladé talentované atlety a atletky. Místní atletická přípravka funguje již 4 roky a hlavním cílem je přivést ty nejmenší k sportu, pravidelnému pohybu a vybudovat u nich kladný vztah ke královně sportů. Pravidelně se scházejí každou středu a pátek od 16:00 do 17:30.

Trenéři mají na starosti děti ve věku 6 – 13 let, kde přípravu a tréninky zaměřují především na všestrannou vybavenost, dynamiku a soutěže v podobě různých her. Děti si tak vyzkoušejí téměř všechny disciplíny atletiky a tréninky jsou pro ně tak hlavně zábavou. Na specializaci na dané disciplíny přecházejí atleti až kolem věku 15 let, kdy pokud mají vlohy a předpoklady pro běhy, se jich ujme trenér mílařů,vytrvalců a předseda oddílu v jedné osobě Jiří Královec.

A kde v letošní sezóně byli mladí atleti nejvíc vidět? Podobně jako předešlé roky odstartovali závodní období v podnicích seriálu Běžec Chodska, kde v mnoha závodech jsou vypsány kromě dospěláckých kategoriích, též distance pro děti. Prvním útočištěm byl tak tradiční Běh Koutem na počátku dubna. Dále sbírali medailové umístění zástupci Mílařů Domažlice v Běhu Škarmanem nebo na Bělské pětce. Tyto přespolní běhy slouží jako kvalitní průprava pro hlavní sezónu na dráze.

Ke zkvalitnění přípravy patří i soustředění, na které vyrazil domažlický oddíl na začátku května rovnou z Běhu osvobození na Dílech. Zázemí bylo připraveno v obci Pec na Mlýnečku, kde se tréninky děvčat a hochů zaměřily na rozvoj rychlosti a pilování techniky veškerých atletických disciplín. Navíc v okolí Pece jsou příjemné lesní porosty, kde je možnost lehce klusat. Ne nadarmo se v červenci sjíždějí na tradiční tréninkový kemp na Srub v babylonských lesích běžci z celé republiky. Zde své tréninkové kilometry nabíhá především starší mládež a dospělí.

Po již zmíněném soustředění se v polovině května naplno rozběhla dráhová sezóna a s tím i start družstva v soutěži mladších žáků. „ V letošním roce jsme postavili družstvo chlapců, které v plné sestavě čítá 17 borců. V naší B skupině soutěže soupeříme se čtyřmi silnými družstvy z kraje: TJ Baník Stříbro, ATLETCLUB Nýřany, AC Domažlice a AKM Viktoria Plzeň. V prvním kole v Nýřanech jsme se museli poklonit pouze kolegům ze Stříbra. Jinak jsme díky skvělým výkonům nechali všechny ostatní soky za našimi zády. Stejného výsledku, tedy 2. místa za Stříbrem, jsme dosáhli i v druhém kole, kde vítězové byli zároveň domácimi závodníky, “zmínil výsledky v prvních dvou kolech družstev jeden z trenérů mládeže Jiří Voják.

Ve třetím kole, které se konalo na konci června a tedy na počátku prázdnin, již Mílaři výsledek nezopakovali. Do soupisky chlapců se promítly dovolené, školní výlety a ostatní akce spojené s koncem školního roku absencí sedmi závodníků. V konečném součtu je to velice znát, jelikož každý závodník pokud může tak závodí ve dvou disciplínách a na závěr běží štafetu. I tak se pár obětavých vydalo ze všech sil a nakonec uzmulo pro svoje družstvo takový počet bodů, který stačil na konečné čtvrté místo, kdy chyběl jeden jediný bod na třetí pozici, okupovanou domácím družstvem Nýřan.

Během dráhové sezóny to z pohledu mladých atletů domažlického oddílu nebyly jen týmové závody, ale také účast na krajské atletické soutěži přípravek ve vícebojích v Plzni. Soutěž přípravek je rozdělena do věkových kategorií po dvou letech. V kategorii 2003- 2004 měli domažličtí úspěch. Absolutním vítězem se stal Ondřej Hůrka, třetí místo bral Jiří Chladim a do elitní patnáctky se ještě vešel jedenáctý Lukáš Zvolánek a čtrnáctý Vojta Švajner. Mezi dívkami v kategorii 2007 – 2008 byla devatenáctá Veronika Zůnová a o pozici za ní skončila Tereza Hůrková.

Jarní část prozatím úspěšné sezóny zakončilo zábavné soutěžní odpoledne pro děti a rodiče. Byla pro ně připravena řada atletických disciplín, kde poměřili síly mezi sebou. „V polovině července nám končí pauza, začínáme znovu s tréninkem a přípravou na podzimní část sezóny. Čekají nás opět soutěže družstev, chtěli bychom postoupit do finále OMD družstev mladšího žactva Plzeňského a Karlovarského kraje. V září budeme mít také soustředění na Peci a sezonu budou zpestřovat přespolní běhy, některé i v Německu. Co se týče družstva mladších žákyň, tak bychom v příštím roce chtěli premiérově postavit družstvo a absolvovat poprvé v historii klubu mílařů Domažlic krajskou soutěž družstev. Poděkování za úspěšnou jarní část sezony patří všem trenérům mílařské přípravky,“ zhodnotil za všechny Voják.

Ondřej Váchal